Etat w Niemczech... co warto wiedziec!

1 maja Niemcy otworzyli swój rynek pracy dla obywateli krajów, które od 2004r. są członkami Unii Europejskiej. Od tego czasu również my Polacy mamy prawo do legalnej pracy w Niemczech. Zarabiając powyżej 450 EURO miesięcznie jesteśmy obowiązkowo ubezpieczeni w systemie socjalnym oraz pracodawca odprowadza składki, które są płacone przez nas i pracodawce na pół:

Poszczególne ubezpieczenia podlegające pod ubezpieczenie społeczne w Niemczech:

1. Ubezpieczenie zdrowotne (gesetzliche Krankenversicherung)
Stawka ubezpieczenia wynosi 14,6% dochodu brutto oraz składka dodatkowa Zusatzbeitrag zależny od kasy chorych - średnio 1,1-1,3%
7,3% płaci pracodawca, 7,3% + składka dodatkowa przypada na pracownika

2. Ubezpieczenie pielęgnacyjne (Pflegeversicherung)
Stawka wynosi 2,55% dochodu brutto. Pracodawca i pracownik płacą po połowie stawki. Pracownicy bezdzietni płacą dodatkową stawkę w wysokości 0,2%

3. Ubezpieczenie od bezrobocia (Arbeitslosenversicherung)
Wysokość stawki to 3,0% dochodu brutto. Pracodawca i pracownik płacą po połowie stawki. Prawo do świadczeń dla bezrobotnych utrzymuje się po przepracowaniu min. 12 miesięcy.

4. Ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung)
Stawka wynosi 18,70 % dochodu brutto. Pracodawca i pracownik płacą po połowie stawki.

5. Ubezpieczenia wypadkowe (gesetzliche Unfallversicherung)
Składkę na państwowe ubezpieczenie wypadkowe w całości pokrywa pracodawca.

Zatrudnienie zapewnia podstawową ochronę ubezpieczeniową, ale nie jest ona jednak kompletna. Państwowe ubezpieczenie zdrowotne nie zapewnia ochrony w krajach, które nie podpisały z Niemcami odpowiedniej umowy o koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego.

Ubezpieczenie wypadkowe dotyczy tylko i wyłącznie wypadków w pracy, w drodze do i z pracy. Nie obejmuje życia prywatnego, gdzie statystycznie zdarza się najwięcej wypadków. Prawo do świadczeń w przypadku inwalidztwa utrzymuje się dopiero po 5 latach płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Świadczenia należą się przy tym tylko w przypadku całkowitej lub częściowej niezdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Wykonywany zawód nie ma przy tym żadnego znaczenia.

Wszystko to oraz wiele innych aspektów sprawia, że osoby zatrudnione powinny uzupełniać ubezpieczenie państwowe odpowiednim ubezpieczeniem prywatnym. Oferujemy bezpłatne porady oraz wybór optymalnego rozwiązania i korzystnej oferty!

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen

Fakty o Riester Rente

Kilka faktów o Riester:  osoby dorosłe otrzymują dopłatę 175 Euro rocznie dzieci otrzymują dopłatę 300 Euro rocznie wkład własny możemy ...